Ogłoszenia parafialne
Ogłoszenia parafialne
Aktualizowane co tydzień!
SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 23 lutego 2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcamy wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7.00, 9.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych:
• Droga Krzyżowa - w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiana jest w naszej parafii dwukrotnie: Pierwszy raz bezpośrednio po Mszy św. o godz. 9:00, a drugi raz o godz. 17.30 (bezpośrednio po niej Msza święta). W czasie tych nabożeństw zbierane będą ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
• Gorzkie Żale - w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.30
• W tym roku w naszej Parafii przeżyjemy Misje Święte, które rozpoczniemy w IV Niedzielę Wielkiego Postu.

6. Dzisiaj po Mszy świętej o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie lektorów naszej parafii. Serdecznie zapraszamy.

7. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego”.